34

Marangoz İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Marangoz cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Marangoz İş İlanları

Marangozluk, insanlığın en eski mesleklerinden biridir. Marangozluk tarih boyunca modern mimari ve mühendisliğin gelişiminde kritik rol oynamış mesleklerin başında yer alır. Marangoz olarak iş arıyorsan kendini mobilyacılık sektörü ile sınırlaman gerekmez. Eğer marangozluk alanında ustalık belgen varsa Marangoz iş ilanları sana çok çeşitli sektörlerde çalışma imkanı sunar. Otelcilik, otomotiv, sanayi, inşaat, yapı ve imalat çalışabileceğin sektörlerden bazılarıdır. Marangoz iş ilanı açan firmalar, yeni çalışma arkadaşlarından beklentilerini yayınladıkları metinde detaylı şekilde belirtir. Sen de sana uygun olan ilanlara başvuru yapıp zanaatını icra etmeye hemen başlayabilir ve çalışan ordusuna sen de bir an önce katılabilirsin. 

Marangoz Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Marangozlar, yapacakları işteki yetkinliklerini iki şekilde gösterebilir. Öncelikle meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olduğunu gösteren bir diploma edinebilirsin. Eğer marangozluğu usta-çırak ilişkisi yoluyla öğrendiysen mutlaka ustalık belgesine başvurmalısın. Böylece mesleğinin marangozluk olduğunu ispat edebilirsin ve ilanları incelendiğinde firmaların da bu talepte bulunduğunu görebilirsin. Marangoz iş ilanları İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde tam zamanlı iş bulabilir. Bu tip ilanlarda daha önce atölye tecrübesine sahip olman ya da öğrenmeye açık olman istenir. Bunun nedeni ise firmaların uzun süreli çalışma arkadaşları istemesidir. Ancak marangoz olarak her zaman proje bazlı işler de bulabilirsin. Bu tip işler genellikle ahşap yapılarını yenilemek veya güçlendirmek isteyen firmalar tarafından verilir. Bu işlerde proje bazlı çalışabilir ya da proje bazlı işleri alan ahşap atölyelerinde tam zamanlı çalışabilirsin. Marangoz ustası arayanlar, yayınladıkları ilanlarda genel olarak beklentilerinin ustanın işi yapabilmesi olduğunu vurgular. Çünkü marangozluğun yapılacağı tezgahtar, kullanılacak aletler ve projeler sektörlere göre farklılık gösterir. Marangozlardan istenen ek özellikler arasında ise araç kullanabilme, askerliğini tamamlamış olma, hafta sonları çalışmak için uygun olma gibi özel durumlar bulunabilir. Eğer iş ilanı sanayide açılmışsa iş güvenliği kurallarını bilmen ve bu konuda titiz davranman da istenebilir. Bu nedenle ilanları detaylı bir şekilde inceleyerek sahip olman gereken özellikleri tam olarak öğrenebilir ve başvuracağın ilanları bu doğrultuda seçebilirsin. 

Marangozların Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

Marangozların çalışma ortamları çalışacakları atölyeye göre farklılık gösterir. Marangoz iş ilanları Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlerde sanayi ve imalat bölgelerinde yoğunlaşır. Bu çalışma ortamlarında vardiya usulü çalışmayı bekleyebilirsin. Tam zamanlı çalışıyorsan işverenin sağladığı servis, öğlen yemeği ve sosyal haklar gibi konuları başvuru sürecinde netleştirmelisin. Eğer hangi olanakların sağlandığından emin değilsen firmalara soru sorma özelliğini kullanmayı unutmamalısın. Tercihin proje bazlı çalışmak ise marangoz iş ilanları İzmir gibi sahil şeridindeki kentlerde bahar ve yaz dönemlerinde proje bazlı işler içerir. Bu işlerde projenin başlangıcında, ortasında ve sonunda ödeme alabilirsin. Alternatif olarak proje süresince belirli bir maaşa tabii olabilirsin. Makinelere hakim, tasarıma yatkın ve güvenilir marangozlar zor bulunan ve ihtiyaç duyulan elemanlardır. Bu nedenle iyi bir marangoz isen yüksek maaş imkanı yakalayabilirsin. Eğer atölyelerde çalışıyorsan kıdemin arttıkça maaşının da artacağını unutmamalısın.

Marangozlar Ne İş Yapar?

Marangozlar, çalıştıkları kurumda bazı sorumlulukları yerine getirmelidir. Sen de çalışma hayatın boyunca şu görevleri yerine getirmelisin;

  • Marangozlar, genel olarak yapılan tasarımların hayata geçirilmesinden sorumludur. Bu tasarım müşteri tarafından belirlenmiş bir proje ya da seri üretime geçecek bir prototip olabilir. 
  • Marangoz iş arayanlar, yapacakları işin firmadan firmaya değişiklik gösterebileceğini hesaba katmalıdır. Eğer atölyede çalışacaksan şerit, planya, gönye kesme ve yatar makinelerini kullanarak çalışman istenebilir. 
  • Mobilyacılık sektöründe çalışacaksan mobilya dekorasyonu ve montaj alanlarında özelleşebilirsin. 
  • Sanayide çalışacaksan atölye kurallarına uygun şekilde hareket etmen ve mühendislerle takım çalışması yapman da beklenebilir. 
  • Tüm zanaatkarlar gibi sen de marangozluğun bazı branşlarını diğerlerinden daha çok seviyor olabilir ya da el yatkınlığının o branşlarda olduğunu düşünebilirsin. 

Güncel marangoz iş ilanları arasında gezerek senin yeteneklerine ve beklentilerine en uygun işleri bulabilirsin. 

Marangoz iş ilanları nasıl bulunur?

Marangoz arayanlar ve marangoz olarak çalışmak isteyenler, birbirlerini yayınlanan ilanlar aracılığıyla bulur. Bu ilanlara ulaşmak ise son derece kolaydır. Tek yapman gereken kariyer.net’ten arama filtrelerini kullanmak ve pozisyon sekmesinden marangoz seçeneğini işaretlemektir. Daha sonra tercih ettiğin şehri ve çalışma şeklini de seçebilirsin. 

Marangoz iş ilanlarına nasıl başvuru yapılır?

Marangoz ilanlarına hazırladığın CV ile kolayca başvurabilirsin. Dikkat etmen gereken iki husus sana uygun olan ilanlara başvurduğundan emin olmak ve kuvvetli bir CV oluşturduğuna emin olmaktır. Marangoz iş ilanları bugün, son 1 hafta, son 3 gün gibi seçeneklerle güncel olarak takip edilebilir. Bu ilanlar arasından sana en uygun olan ilanı seçebilirsin. Güçlü bir profil oluşturmak için ise tüm yeteneklerine, deneyimlerine ve aldığın eğitimlere kapsamlı şekilde yer verdiğinden emin olmalısın. Kendin için seçtiğin ilanda bulunan “Başvur” butonuna tıklayarak süreci tamamlayabilirsin. 

Marangoz iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Marangoz arayan firmalar, bu zanaatı icra etmek isteyen herkesin başvurularını kabul eder. Bu noktada önemli olan senin tercihlerin ve geçmiş deneyimlerindir. Eğer geçmiş deneyimin varsa eski işvereninden sana iyi bir referans vermesini isteyebilirsin. Marangozluk sanatındaki ustalık seviyen de önemlidir. Eğer çalışmaya yeni başlayacaksan giriş seviyesindeki işlere başvurmalısın. Deneyimli marangoz ustaları ise tercih ettikleri tüm ilanlara başvuru yapabilir. 

Marangoz iş ilanlarında aranan kriterler nelerdir?

Marangoz iş ilanları yeni çalışmaya başlayacak ve deneyimli marangozlara açıktır. Kimi firmalar yetiştirilmek üzere çırak ve kalfa arayabilir. Bazı firmalar ise deneyimli marangozları işe almayı tercih eder. Marangozluk alanında ustalık belgelenebilir. Mesleki eğitim merkezlerinden edindiğin belge iş başvuruları yapman için yeterlidir. Eğer marangoz tasarım alanında da çalışacaksan sektörde kullanılan bazı cihazlara ve bilgisayar programlarına hakim olman istenebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Marangoz iş ilanlarında hangi kriterlere sahip olmak önemlidir?

İnşaat, yapı, dekorasyon gibi alanlarda herhangi bir ürünün üretilme süreçlerinin pek çoğunda marangoz becerilerine ihtiyaç duyulur. Gerek ortaya çıkan eser, ürünün niteliği ve iş akışında hedeflenen verim, gerekse iş güvenliği açısından önemli olan ilk unsuru mesleki beceri oluşturur. Buna bağlı olarak Kariyer.net ile erişeceğin marongoz iş ilanlarında karşılaşacağın en önemli kriter, çalışacağın alana özgü beceri ve bilgi düzeyindir. Ağaç ürünlerini işleme ve bu süreçte gerekli olan alet, cihaz ve makineleri kullanma konusunda uzman olunması beklenir.

Marangoz iş ilanlarına başvurmak için hangi yeteneklere sahip olmak gerekir?

Ağaç ve türevlerini görsel planına uygun olarak kesen, şekillendiren ve kullanılabilir eşyalara, eserlere dönüştüren zanaatkara marongoz denir. Buna bağlı olarak önemli olan yeteneklerin ilkini gerekli makine ve aletleri kullanım becerisi oluşturur. Üretim aşamasının kilit elemanları arasında yer alan tüm marangozların iyi bir estetik anlayışa, tasarım zevkine buna bağlı teknik tasarım zekasına ve hesaplama becerisine sahip olması gerekir. Gerektiğinde fikir mercileri olan marangozlar; doğru malzeme seçimi, kullanımı ve tasarımı açısından yaratıcı zekaya sahip olmalıdır. Öte yandan öğrenmeye açıklık, etkili iletişim, zaman yönetimi, öz disiplin yeteneklerine sahip olmak önem taşır.

Marangoz iş ilanı en çok hangi bölgelerde yayınlanır?

Türkiye’nin tüm kentlerinde marongoz olarak çalışma fırsatına erişebilirsin. Örneğin ahşap ve mobilya faaliyetlerinin tüm hızla devam ettiği Gaziantep gibi Anadolu kentleri bu alanda çalışmak isteyen kişilere pek çok fırsat sunar. İstanbul, Yalova, Ankara, Antalya, Bursa, Kocaeli, Tekirdağ gibi üretim ve ticaret sektörlerinin yoğun olduğu kentlerse farklı sektörler ve pozisyonlarda iş imkanı sağlar.

Marangozların çalışma ortamları nasıldır?

Gününün tamamını üretim bölümü veya montaj alanlarında geçiren marangozların sahip olduğu çalışma ortamları, büyük oranda benzerlik gösterir. Öte yandan işletmelerin iş koşulları ve üretim mekanları arasında farklılıklar olabilir. Gemi, mobilya, parke, aksesuar gibi farklı ürünler üreten işletmeler; iş hacimleri, çalışma alanı yüz ölçümleri, sahip oldukları teknolojiler ve çalışan sayılarıyla da farklılaşır. Bu bağlamda en yeni teknolojiler veya orta düzey makine ve aletlerle yapacağın çalışmaları kapalı veya açık alanlarda gerçekleştirmen gerekebilir.

notifications İş Alarmı kur