286

Elektrikçi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Elektrikçi cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

İlanları konuma göre filtrele!

Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 6 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Elektrikçi İş İlanları

Elektrik insanlık için oldukça önemli olan bir enerji kaynağıdır. Birçok alanda elektronik aletler ve cihazlar yaşamsal ihtiyaçların karşılanması amacıyla kullanılır. Türkiye’de elektrik sistemleri üzerine çalışan pek çok personel; bilişim, sanayi, hizmet  ve inşaat gibi sektörlerde istihdam edilir. Elektrikçi iş ilanları farklı alanlarda çalışmak isteyen elektrikçi adaylarına özel olarak yılın der dönemi yayınlanır. Elektrik alanında çalışan personellere elektrik elektronik mühendisi, elektrik teknisyeni ve elektrikçi örnek verilebilir. Örneğin, elektrik ustası iş ilanları, elektrik teknisyeni ve elektrikçi başlığı altında yayınlanan iş ilanlarına göre farklılıklara sahip olabilir. Türkiye’de elektrikçi olarak çalışmak isteyen adaylar; fabrika, üretim alanı ve inşaat sektörü gibi alanlarda çalışabilir. Firmaların ihtiyaç duyduğu elektrikçi adayları, insanların günlük hayatlarında sık sık kullandığı telefon, elektronik ev eşyalar ve üretim makinaları gibi cihazlarda meydana gelen arızaların giderilmesi noktasında görev alır.

Elektrikçi Mesleği İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olması Gerekir?

Elektrikçi, genel olarak elektrik sistemine sahip olan tüm cihazların arızasını, onarımını, bakımını ve kontrolünü yapan kişiye denir. Elektrikçiler; işyeri, fabrika, inşaat, ticari kuruluş ve bina gibi alanlarda yer alan elektrikli cihazların kurulumunu ve elektrik tesisatı döşenmesi işlemlerini gerçekleştirir. Türkiye oto elektrikçi iş ilanları kapsamında elektrik sistemleri üzerine çalışan pek çok adaya istihdam sağlanır. Elektrik sistemleri üzerine çalışan personellerin sahip olması gereken birtakım yetenekler bulunur. Örneğin, inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalarda görev alacak olan elektrik bakım elemanı, kaba inşaat bittikten sonra elektrik tesisatının döşenmesi sürecinde çalışır. Elektrik tesisatlarının belirli kriterlere göre döşenmesi gerektiği için, bu alanda çalışacak olan elektrik bakım elemanlarının, elektrik sistemlerine dair iyi derecede bilgi ve deneyim sahibi olması gerekir. Elektrikçiler, üniversiteler ve meslek okullarının ilgili bölümlerinden mezun olarak ya da iş hayatı süresince edindiği tecrübe  sayesinde meslek için gerekli olan yeteneklere sahip olur. Elektrikçilerin, takım çantasının içerisinde yer alan tornavida, yan keski, pense, elektrikçi bandı ve iç segman pensesi gibi alet edevatları kullanmayı çok iyi bilmesi gerekir. Ayrıca elektrikçi pozisyonunda görev alacak olan personelin elektrik kablolarının anlamlarını, renklerini ve elektrik terimlerini bilmesi önem arz eder. Otel elektrikçi iş ilanları kapsamında adayın, oteldeki elektrik sistemlerinde meydana gelen arızaları tespit ettikten sonra hızlı şekilde onarabilmesi oldukça önemlidir. Elektrikçilik mesleği diğer mesleklerle kıyaslandığında riskli meslekler arasında yer alır. Bu sebeple elektrik sistemleri üzerine gerekli bilgi ve eğitimleri almak, iş sağlığı ve güvenliği için oldukça önemlidir. Pek çok firma tarafından, elektrikçi olarak istihdam edecekleri personelin gerekli eğitimleri almış olması talep edilir. 

Elektrikçi İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

Elektrikçi iş ilanları tüm Türkiye’de yıl içerisinde belirli aralıklarla yayınlanır.  Elektrik bakım elemanı iş ilanlarına başvuracak olan adayın, iş ilanının detaylarına hakim olması gerekir. Firmanın faaliyet gösterdiği iş kolu, iş ilanını detayları hususunda farklılıklar meydana getirebilir. Örneğin, Elektrik iş ilanları şantiye başlığı altında yayınlanan ilanlar, inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından sunulabilir. Bu alanda yayınlanan ilanların detaylarında, ilanın hangi bölgeye özel olarak sunulduğuna dair detaylara da yer verilir. Elektrikçi iş ilanları İzmir, İstanbul, Ankara, Kayseri ve Manisa gibi farklı illere özel olarak yayınlanabilir. Bunların yanı sıra, bazı iş ilanlarının detaylarında ilana başvuru yapacak olan adayın belirli yaş aralığında, kadın ya da erkek ve tecrübe sahibi olması gibi unsurlar da yer alabilir. Çeşitli kurumsal firmalar tarafından yayınlanan iş ilanı detaylarında, adayın ilgili okulların elektrik elektronik bölümlerinden mezun olması şartını aranır. Doğru iş ilanına gerekli nitelikler ile başvurulması durumunda tercih edilme şansınız büyük oranda artar.

Elektrikçi Ne İş Yapar?

Elektrikçi olarak çalışmak isteyen kişilerin, elektrik sistemleri üzerine bilgi sahibi olması gerekmektedir. Ayrıca, bu alanda edindikleri mesleki tecrübe de mesleklerini icra etmeleri için önem arz eder. Elektrikçiler, bağlı bulundukları firmaların kendilerine sunduğu iş tanımlarına göre elektrik bakımı ve onarımı yapar. Genel olarak elektrikçiler, elektronik cihazların kontrolünü, bakımını, ve kurulumunu yapmak ile görevli olur. Elektrikçi adaylarının, elektrik tesisatlarının onarımına ve döşenmesine de hakim olması gerekir. Elektrikçi adayları; bilişim, sanayi, hizmet  ve inşaat gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmaların bünyesinde çalışma şansına sahiptir. Elektrikçiler; istihdam sağladıkları firmada bulunan tüm elektronik cihazların rutin kontrollerini yapmak, varsa sorunlarını tespit ederek hızlı bir şekilde çözüme ulaştırmak ve oluşan arızalara hızlı bir şekilde müdahale etmek amacıyla çalışır. Birçok firmanın yayınladığı elektrikçi iş ilanları İstanbul gibi büyükşehirlerde çok daha fazla iş seçeneğine sahiptir. Tecrübe kazanan elektrikçiler, teknisyen veya sorumlu unvanlarını kazanarak farklı iş tanımlarına da sahip olabilir. 

Elektrikçinin Sorumlulukları Nelerdir?

Elektrikçi mesleğinde istihdam sağlayan bireylere, firmalar tarafından farklı sorumluluklar tanımlanır. Temelde elektrikçi adı altında çalışan kişilerin sahip olduğu sorumluluklar, elektrik sistemlerine sahip tüm makina, cihaz ve aletlerin bakım ve onarımı gibi görevleri kapsar. Değişken iş tanımlarına sahip olabilen elektrikçiler, elektrik bakımı ve onarımı sırasında mutlaka dikkatli bir şekilde çalışmalıdır. Farklı sorumlulukları bulunan elektriklerin değişken iş imkanları bulunabilir. 

Elektrikçi Ne Kadar Maaş Alır?

Elektrikçi olarak çalışan kişilerin aylık kazançları birbirinden oldukça farklıdır. Elektrikçi adayının aylık kazancı firmayla olan anlaşmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ayrıca, ilan detaylarında yer verilen çalışma süresi ve şartları da elektrikçi maaşlarını etkileyen faktörlerdir. Çalışma saatlerinde olan esneklikler, firmaların elektrikçiler için uygun gördüğü maaşlara etki eder. Son olarak, tecrübe ve firmada çalışılan pozisyon da maaşlara etki eder. 

Elektrikçi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Elektrikçilik oldukça tehlikeli bir meslektir. Bu sebeple dikkatli bir şekilde icra edilmelidir. Elektrikçi olarak çalışmak isteyen adayların, elektrik elektronik alanında bilgi ve deneyim sahibi olması gerekir. Bu sebeple elektrik sistemleri üzerine eğitim veren meslek okulu ve üniversitelerden eğitim almış olmak meslek için yeterli olabilir. Öte yandan elektrikçi çırağı olarak çalışarak da birtakım mesleki bilgi ve yetenekler kazanılabilir.

Elektrikçi Nasıl Çalışır?

Elektrikçiler, elektronik cihaz veya makinelerin bulunduğu tüm ortamlarda çalışabilir. Firmaların iş tanımında sunduğu şartlara bağlı olarak değişen çalışma şekilleri kimi zaman yoğun mesai saatlerini içerebilir. Bu alanda çalışacak olan elektrikçi adayları yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak görev alabilir. Çoğunlukla sessiz bir ortamda çalışan  elektrikçi adaylarının, dikkatli ve yavaş bir şekilde elektrik bakım ve onarımını yapması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı Elektrikçi iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı Elektrikçi iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

Elektrikçi iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

Elektrikçi iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

Elektrikçi pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel Elektrikçi iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel Elektrikçi iş ilanlarına erişebilirsin.

Elektrikçi iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

Elektrikçi için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.

notifications İş Alarmı kur